Čo je to vlastne SAP Fiori?

Čo je to vlastne SAP Fiori?

Spoznajte nový dizajnový jazyk SAPu

Aj keď je s nami SAP Fiori už prakticky štvrtý rok, povedomie o ňom stále neodpovedá jeho významu.

Pritom ide o jednu z najdôležitejších vecí, ktorú SAP v posledných rokoch urobil. Iste, sú tu SAP HANA, SAP S/4 HANA alebo SAP HANA Cloud Platform – a tieto produkty sú pre SAP naozajstnou revolúciou, de facto jeho reštartom. Ale ako týmito produktmi, tak i klasickým SAP ERP, sa ako červená niť tiahne slovo Fiori. Vždy naň narazíte, skôr alebo neskôr.

SAP Fiori je nový dizajnový jazyk SAPu. To, ako SAP vyzerá, ako sa ovláda, aké má užívateľ zo SAP aplikácií pocity. Dnes viac ako kedykoľvek predtým platí, že kabát predáva. Produkt môže byť sebe lepší, ale pokiaľ ho užívatelia odmietajú, nemá budúcnosť.

Klasický SAP GUI interface už dávno nezodpovedá dnešným požiadavkám na intuitívne systémy. Preto SAP v roku 2013 bil na poplach a vydal nové užívateľské rozhranie nazvané SAP Fiori. V roku 2014 bil na poplach druhýkrát a Fiori ponúka svojim zákazníkom kompletne zdarma.

Image title

SAP Fiori sú pravidlá, ako majú aplikácie vyzerať. Po prvýkrát v histórii SAP zjednocuje svoje užívateľské rozhrania a vydáva odporúčanie, ako majú vývojári písať nové aplikácie. Definuje typy aplikácií, ich vzhľad, chovanie. Užívateľ konečne nemusí po spustení aplikácie hľadať, ako sa aplikácia ovláda, kde sú tlačítka. Či vľavo hore, vľavo dole, alebo uprostred. Každý prvok na obrazovke má svoje miesto. Či už užívateľ vytvára objednávku, schvaľuje dovolenku alebo hľadá kanceláriu svojho kolegu, chovanie aplikácie je vždy konzistentné.

Ako bonus je každá aplikácia dostupná tiež na mobilnom zariadení bez nutnosti vytvárať špeciálnu verziu. Významný dopad na zníženie nákladov za ďalší vývoj aplikácie netreba zvlášť v tejto súvislosti zdôrazňovať.

V neposlednej rade je SAP Fiori kolekcia štandardných aplikácií dodávaných SAP. Počet týchto aplikácií už prekročil magickú tisícku a naďalej stúpa. Pre SAP ERP je SAP Fiori nadstavbou nad pôvodnými transakciami a aplikáciami. Pre S/4 HANA je SAP Fiori už primárnym prostredím pre užívateľov.

SAP zvolil Fiori za svoje strategické užívateľské rozhranie. A tým z neho urobil jeden z pilierov svojej súčasnosti a budúcnosti.

Ďalšie informácie sa dozviete v priloženom produktovom liste:

Fiori_produktovy list.pdf